آشنایی با مواد شیمیایی مضر برای بدن انسان در شرایط خاص

ما ۸ ماده شیمیایی مضر برای بدن که شاید به آن‌ها برخورد داشته باشید و باید از آن‌ها دوری کنید را به شما معرفی می‌کنیم. برخی از آن‌ها یک محدوده مصرف دارند. اما برخی دیگر به طور کل خطرناک هستند و سبب بروز اختلالاتی در سیستم فیزیک و بدن انسان و کارکرد صحیح آن می‌شوند.

در اطراف ما مواد خطرناک و شیمیایی زیادی وجود دارد که همواره نسبت به آن‌ها باید با حساسیت بیشتری تصمیم بگیریم. به‌هرحال این مواد ممکن است در طول روز بارها مقابل ما قرار بگیرند.

از یک‌سوی دیگر در بسیاری از صنعت‌ها استفاده می‌شوند و شرکت‌ها به‌جای استفاده از مواد جایگزین با هزینه بالاتر، سمی و یا حتی خطرناک بودن آن را به جان می‌خرند.

  • سرب در نوشت‌افزار و لوازم بازی

سرب به‌عنوان یک عنصر از ۸ ماده شیمیایی مضر برای بدن است که در جدول تناوبی با علامت Pb نشان داده می‌شود. سرب بسیار سنگین و سمی بوده همچنین رنگی خاکستری دارد. این مواد در معرض هوا به خاکستری تیره تبدیل شده و ممکن است در موارد مختلفی وجود داشته باشد.

متأسفانه یکی از لوازمی که همواره در معرض برخورد کودکان است و شرکت‌های زیادی در سراسر جهان هنوز هم از سرب برای ساخت انواع اسباب‌بازی استفاده می‌کنند.

شرکت‌های چینی بیشترین سهم از طراحی این‌گونه ابزار و اسباب‌بازی‌ها را دارند. کودکان همیشه ممکن است اسباب‌بازی‌های خود را بر دهان بگیرند.

در این شرایط برخورد آن‌ها با سرب باعث ایجاد انواع مسمومیت و حالت تهوع و مشکلات و اختلالات وزن می‌گردد.

  • اسید بوریک چیست و در چه شرایطی خطرناک است؟

اسید بوریک یکی از مواد مؤثر و مفید در صنعت و انواع کاربردهای پزشکی است که البته مصرف طبق بررسی‌های علوم آزمایشگاهی اسید بوریک خوراکی به میزان ۵.۱۴ گرم در بدن موش‌ها و مقدار ۵ تا ۲۰ گرم در انسان کشنده و باعث مرگ می‌شود. پس اگر سر و کارتان با این ماده است در مصرف آن دقت کافی را داشته باشید.

بوریک چیست و در چه شرایطی خطرناک است - 8 ماده شیمیایی مضر برای بدن

به‌طورکلی برای این‌گونه مواد یک دوز مصرف در نظر گرفته شده است که حتماً باید رعایت گردد.

ضمن این که لازم است بدانید بر اساس آمار  LD50 یا همان متوسط دوز کشنده، به‌ازای هر ۶۶۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن انسان، اسید بوریک یا همان ترکیب شیمیایی (H3BO3) اگر بلعیده یا خورده شود می‌تواند سبب مرگ و سمی باشد.

شیمی کانه ایرانیان تنها تولیدکننده اسید بوریک در ایران است که آن را در حجم‌های مختلف جهت استفاده‌های خاص در اختیار صنعت‌کاران و مشتریان قرار می‌دهد.

از این ماده در کاربردهای پزشکی مانند درمان انواع بیماری‌های پوستی، امراض مربوط به رفع عفونت و شستشوی چشم و درمان آکنه استفاده می‌گردد.

ضمن این که در صنعت ساخت چرم برای رفع آسیب پوست حیوان و حشره‌کش‌ها نیز از این ماده بهره گرفته خواهد شد.

 

  • فلوئوروآنتیمونیک اسید

فلوئوروآنتیمونیک اسید یکی دیگر از ۸ ماده شیمیایی مضر برای بدن می‌باشد. فلوئوروآنتیمونیک اسید یک اسید فوق‌العاده قوی که می‌تواند از همه ترکیبات آلی هیدروژن بگیرد و بسیار خورنده، سمی و خطرناک است.

این ماده به رطوبت حساس بوده و مانند بسیاری دیگر از انواع اسیدها به آب واکنش نشان می‌دهد. در واقع این ترکیب قابل نگه‌داری در شیشه نیست و می‌تواند آن را نیز حل و از بین ببرد.

صرفاً آن را باید در یک سری ظرف‌های خاص نگه داشت. در علم از این اسید به‌عنوان یکی از قوی‌ترین‌ها و خطرناک‌ترین‌ها یاد می‌شود. نام دیگر آن سوپر اسید می‌باشد.

درصورتی‌که فردی قصد نگه‌داری از این را داشته باشد این کار تنها در کانتینرها و محفظه‌های تفلن امکان‌پذیر است. ممکن است چنین ترکیبی را در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی دیده باشید. به‌هرحال هر بخش بدن را می‌تواند ذوب کند.

  • هیدروژن سولفید – گاز سمی و خطرناک

هیدروژن سولفید نیز یکی از خطرناک‌ترین‌ها در دنیا است. شما با یک‌بار تنفس نسخه غلیظ آن درگیر عارضه‌های بسیار کشنده می‌شوید. در واقع استنشاق و بو کردن این گاز در نوع خالص و غلیظ می‌تواند سبب مرگ حتمی فرد گردد.

dangerous gas - 8 ماده شیمیایی مضر برای بدن

  • آرسین یکی دیگر از ۸ ماده شیمیایی مضر برای بدن

نوعی دیگر از گاز، در دنیا وجود دارد که از آن به‌عنوان یکی دیگر از ۸ ماده شیمیایی مضر برای بدن که بسیار خطرناک است یاد می‌شود. این گاز با هموگلوبین سلول‌های قرمز میانه خوبی ندارد و نسبت به آن‌ها احساس حمله دارد. دوز خطرناک این ماده ۲۵۰  ppm می‌باشد.

  • سدیم سیانید

سدیم سیانید یکی دیگر از ۸ ماده شیمیایی مضر برای بدن می‌باشد. نخست در مورد ساختار فیزیکی این ماده توضیح دهیم که بویی نزدیک به بادام دارد. در واقع این ماده کاری با سلول‌های بدن می‌کند که دیگر استفاده از اکسیژن در آن‌ها امکان‌پذیر نباشد. از طرفی شخص در اثر خفگی خواهد مرد و اثرات کبودی روی بدن او نیز مشاهده می‌گردد.

درست مانند این که با یک طناب به دار آویخته شده است. شاه راه تنفسی او بسته خواهد شد.

  • نیکوتین یا مرگ خاموش

نیکوتین را احتمالاً می‌شناسید، ماده‌ای که در سیگار وجود دارد و حجم بالای آن می‌تواند سبب مرگ حتمی انسان‌ها شود.

به‌هرحال این ماده یکی از قدرتمندترین سموم شیمیایی موجود در جهان است که گیاهان از آن برای دفاع در برابر انواع آفات در مزارع استفاده می‌کنند.

Nicotine - 8 ماده شیمیایی مضر برای بدن

مؤسسه‌های امنیتی زیادی هستند که نسبت به این ماده به شرکت‌های دخانیات اختیار می‌دهند. اما معمولاً هیچ واکنشی از سوی این شرکت‌ها مشاهده نشده و آن را ضد تبلیغاتی می‌دانند.

  • باتراکوتوکسین چیست؟

ماده بعدی که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم باتراکوتوکسین می‌باشد.

در لیست ۸ ماده شیمیایی مضر برای بدن که باید از آن‌ها دوری کنیم این ترکیب به‌عنوان قدرتمندترین و خطرناک‌ترین سیم غیر پپتیدی قرار می‌گیرد. در نخستین برخورد انسان با این ماده در بدن یک وزغ مشاهده شد که به‌صورت زهر در ترکیب فیزیکی جهت دفاع استفاده می‌شد.

این سم باعث ایجاد انواع مسمومیت‌های قلبی و عروقی می‌گردد و در مدت‌زمان کوتاهی انسان را از پای درمی‌آورد.

دانشمندان به‌هرحال هنوز هیچ پادزهری برای این سم خطرناک نیافته‌اند و خود وزغ نیز صرفاً با استفاده از مکانیزم بدن خود نمی‌تواند به آن دست یابد.

در واقع با مصرف کفشدوزک‌ها به‌عنوان خوراکی کم‌کم این سم در بدن این نوع خاص وزغ‌ها ایجاد می‌گردد.

سخن آخر …

به‌هرحال تمامی این مواد و ترکیبات می‌توانند برای بدن انسان خطرساز باشند. موضوع این است که برخی از آن‌ها حد مصرف و یا مقداری خاص دارند و باید مطابق آن از این مواد شیمایی استفاده نمود.

صرفاً برخی مواد نیز خطرناک بوده و در مقابله با آن‌ها بشر هنوز به هیچ پادزهری دست نیافته است.

با بررسی این موضوع درمی‌یابیم که استفاده ناآگاهانه از برخی مواد و یا بهره‌گیری از آن‌ها در صنعت توسط شرکت‌ها که صرفاً به دنبال سود هستند. می‌تواند برای جامعه بشریت خطرات بسیاری را بیافریند.

پس در هنگام استفاده از انواع ترکیبات و مواد حتماً به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشید. سعی کنید نسبت به ترکیبات شیمایی پیرامونتان بااحتیاط عمل کنید.