باتوجه‌به شیوع ویروس کرونا از ماده‌ای تحت عنوان الکل بیش از چیزی که انتظار می‌رفت استفاده شد. در همان روزهای ابتدایی ورود این بیماری مهلک به دنیا و کشور ایران، بسیاری از دانشمندان اعلام کردند که تنها راه پاک‌سازی و رفع سریع اثر بیماری کووید 19 روی پوست و بدن انسان استفاده از این محلول می‌باشد.

البته بگذریم از این مسئله که بسیاری از افراد نتایج و بهره‌برداری‌های علمی اشتباهی از این مسئله کرده و الکل را به شکل خوراکی مصرف کردند که خود موجب ایجاد خطرات و همین‌طور عارضه‌های بی‌شماری برای آن‌ها شد. الکل یک ماده آلی بوده که در گروه عامل OH قرار گرفته و فرمول عمومی آن CH۳OH می‌باشد. البته این فرمول اتانول است که یکی از ساده‌ترین مواردی است که در بازار قابل خریداری می‌باشد. کاشف الکل، زکریای رازی کمک بزرگی به علم پزشکی و درمان بیماری‌های عفونی کرده و ازاین‌رو این ماده از دیدگاه علم شیمی یکی از پدیده‌های مهم تاریخ است.

انواع الکل‌ها در ساختارهای معمولی و پیچیده‌تر به‌صورت طبیعی در بدن حیوانات و انسان‌ها وجود دارد، میوه‌ها، درختان و برخی عناصر طبیعی نیز این ماده را در درون ترکیبات خود دارند.

انواع الکل‌های طبی و صنعتی

دریافتیم که به‌طورکلی وقتی ماده‌ای دارای عنصر شیمایی OH باشد در گروه الکل‌ها طبقه‌بندی‌شده و برای بیشتر مردم یک تقسیم‌بندی کلی وجود دارد که گستره این ماده را به دو مدل صنعتی و طبی تقسیم می‌نماید. اما به شکل علمی‌تر بهتر است که بگوییم الکل‌ها در دسته متیلیک یا متانول و اتیلیک و یا اتانول قرار می‌گیرند. نخست کمی در مورد اتانول صحبت می‌کنیم.

الکل متیلیک

در واقع الکل متیلیک از تقطیر چوب‌ها به وجود آمده و البته جالب است بدانید که نام دیگر و قدیمی آن عرق چوب می‌باشد. این ماده کاملاً بی‌رنگ بوده و در دمای 66 درجه سانتی‌گراد به نقطه‌جوش می‌رسد. درصورتی‌که با آتش تماس برقرار کند شعله آن و بازتابی آبی‌رنگ خواهد داشت. در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین کاربردهای این الکل در رنگ‌سازی خواهد بود.

alcohol - انواع الکل‌ و نحوه تشخیص آنها از یکدیگر

متانول

متانول یک ماده به‌شدت سمی و خطرساز بوده که در صنعت کاربرد دارد. جالب است بدانید که نوشیدن 8 گرم و بیشتر از این ماده سبب ایجاد اختلالات شدید در سیستم گوارش و همین‌طور ساختار و فعالیت عادی کلیه‌ها می‌شود. ازاین‌رو کوری و مرگ حتمی از جمله خطراتی است که این ماده برای سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آورد و در بسیاری از مواقع امکان خارج کردن آن از بدن نیست.

الکل اتیلیک چیست و چه کاربردی دارد؟

الکل اتیلیک یکی از اصلی‌ترین موادی است که در این حوزه مورداستفاده قرار گرفته و نقش مهمی در صنایع مختلف و همین‌طور فعالیت کارخانجات و زندگی روزمره دارد. این ماده در نان گندم وجود داشته و در دمای 78 درجه سانتی‌گراد می‌جوشد. البته نقطه انجماد آن نیز 114 درجه سانتی‌گراد بوده و این مسئله باعث می‌شود که در دمای سرد نیز توسط بشر به جهت کاربردهای خاص مورداستفاده قرار بگیرد.

اتانول یا همان الکل اتیلیک در مشروبات الکلی موجود بوده و در کبد 8 گرم در ساعت اکسید خواهد شد. اگر میزان اتانول موجود در خون شما به یک درصد برسد احتمالاً با مشکلات تنفسی، اختلالات و همین‌طور عارضه‌های دیگری روبرو می‌شوید. از جمله اصلی‌ترین خطراتی که این ماده به وجود می‌آورد می‌توان به ایست قلبی اشاره کرد.

اتانول

اتانول در واقع یکی از مهم‌ترین نام‌ها در این حیطه است. از اتانول د الکل‌های صنعتی و طبی استفاده خواهد شد. به جهت جلوگیری از مصرف به شکل خوراکی با این ماده متانول و رنگ‌های صنعتی مخلوط شده تا امکان مصرف خوراکی وجود نداشت باشد. اتانول در ضدعفونی‌های حوزه پزشکی، حلال‌های صنعتی و موارد آرایشی و بهداشتی یافت می‌شود. اتانول به‌صورت الکل طبیعی در دنیا و در میوه‌ها، غلات قندی، انگور، خرما، برنج، گندم، ذرت و… وجود دارد.

نحوه تشخیص الکل طبی از صنعتی

متانول (الکل متالیک) یا همان الکل صنعتی با اتانول (الکل اتیلیک) یا طبی تفاوت‌هایی دارد. در ادامه قصد بررسی این تفاوت‌ها و نحوه تشخیص این مورد را داریم. به‌طورکلی در علم پزشکی و شیمی از اسید بوریک نیز به‌عنوان یکی از راهکارهای اصلی و مطمئن برای تشخیص این دو نوع الکل از یکدیگر استفاده می‌شود.

هیدروژن بورات یا ارتو بوریک اسید نام‌های دیگر آن بوده و به‌صورت کانی در ساسولیت وجود دارد. نماد شیمایی این ماده H3BO3 می‌باشد. از آن در صنعت کنترل PH، ساخت انواع پارچه‌های فایبرگلاس و چرم‌سازی استفاده می‌شود.

doctor - انواع الکل‌ و نحوه تشخیص آنها از یکدیگر

برای این کار کافی است که نوع الکل موردنظر خود را به مقدار کمی درون یک ظرف بریزید. برای آزمایش اولیه می‌توانید هر دو نوع را که شناخت نسبت به ماهیتشان دارید در کنار هم قرار داده تا نتیجه درست را مشاهده فرمایید. در این حالت وقتی کمی به دو ترکیب شعله و حرارت بدهید، شعله متانول به رنگ سبز درآمده و اتانول در ابتدا آبی و پس از مدتی سوختن به رنگ قرمز نزدیک می‌شود. این در واقع ساده‌ترین روش تشخیص این دو ماده از یکدیگر است.

شود کارخانه شیمی کانه ایرانیان تنها تولیدکننده اسید بوریک در کشور ایران بوده که شما امکان تهیه این ماده از مرکز نامبرده را دارید. پیش از هر چیزی فراموش نکنید که مسئله تعیین کیفیت، بالا بودن نرخ تاثیر و صدالبته خلوص حداکثری این موارد بسیار مهم است. پس در انتخاب فروشنده این مواد دقت کافی را داشته باشید که در غیر این صورت ممکن است با خطرات جبران‌ناپذیری روبرو شوید.

کاربردهای اصلی متانول

به‌طورکلی متانول از جمله مهم‌ترین صنایع شیمایی در دنیا بوده که از آن در ساخت انواع چسب‌های صنعتی، حلال‌ها، ضدیخ، پلاستیک، رنگ، مواد منفجره، ظروف، دوربین‌های عکاسی، فرمالین‌ها و به جهت آرام سوزی بنزین استفاده می‌شود. متانول ترکیب سمی دارد و به جهت ایجاد خشکی و ازبین‌رفتن چربی در پوست نیز ممکن است استفاده شود.

metanol - انواع الکل‌ و نحوه تشخیص آنها از یکدیگر

کاربردهای مهم اتانول

بیش از 2 هزار سال است که اتانول توسط بشر در صنعت و پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. الکل خوراکی یا همان اتانول در موارد زیادی از جمله: الکل سوختی جایگزین سوخت فسیلی، بهداشت و درمان و در حوزه ساخت ضدعفونی‌کننده، صنایع دارویی، صنایع بهداشت و آرایشی و صدالبته صنایع شیمایی و غذایی استفاده خواهد شد. به‌طورکلی از این ماده در شیشه‌پاک‌کن‌ها به دلیل تبخیر به نسبت سریع‌تر و خاصیت لکه بری استفاده می‌شود. امروزه محلول‌های شستشوی دست نیز که بسیار در دنیا استفاده از آن‌ها رواج پیدا کرده است نیز توسط این ماده طراحی و ساخته خواهند شد.

جالب است بدانید که خاصیت ضدعفونی و جلوگیری از کشت میکروبی و رشد انگل و بیماری‌های عفونی روی اتانول از بازه 60 تا 85 درصد خواهد بود. به همین دلیل توسط پزشکان علم عفونی، نخست از این ماده به جهت استفاده در دوران بیماری کووید 19 یاد شد.