جلوگیری از ریزش مو دغدغه افرادی است که وقتی به حمام می‌روند یا موهای خود را شانه می‌کنند، متوجه ریزش غیرمعمول می‌شوند. البته که این مشکل عوامل زیادی دارد. می‌تواند بنا به نقص در عملکرد بدن، بروز بیماری‌ها و همین‌طور ژنتیک باشد. اگر مایل به درمان این مشکل هستید احتمالاً بارها در اینترنت و بین مقالاتی که وجود دارد جستجو نموده‌اید، اما راهکاری که واقعاً عملی باشد پیدا نکرده‌اید. بر مبنای این موضوع ترجیح می‌دهیم که در ادامه اشاره‌ای داشته باشیم به متفاوت‌ترین روش‌هایی که بر مبنای آن می‌توانید از ریزش مو تا حد زیادی جلوگیری و یا حتی در بدترین شرایط آن را کم‌تر کنید.

دقت فرمایید که هرکدام از روش‌های ذکرشده باید بادقت و به شکل کاملاً درست انجام شود، در غیر این صورت نه‌تنها نتیجه‌ای نخواهد داشت، بلکه مجدداً به سیکل ریزش مو بازمی‌گردید. منظور از انجام درست و مداوم، برنامه‌ریزی برای کنترل چربی سطح پوست، کمبود ویتامین و نیاز بدن به املاح و مواد معدنی است.

استفاده از روغن نارگیل جهت جلوگیری از ریزش مو

روغن نارگیل یکی از کارسازترین‌ها برای درمان مشکلاتی نظیر پیسی و ریزش مو است. به دلیل وجود مقادیر اسید لوریک به‌راحتی می‌توانید شکنندگی‌های موی خود را کاهش دهید و درصورتی‌که به‌تازگی موی خود را رنگ کرده‌اید و ریزش بی‌رویه شده است، آن را به حداقل برسانید. از طرفی لازم است که به‌صورت روزانه موی خود را با این مایع ماساژ دهید.

1 - 9 روش کم‌هزینه جلوگیری از ریزش مو

بهره‌گیری از روغن زیتون برای جلوگیری از ریزش مو

روغن زیتون یکی از معجزه‌آساترین موادی است که تاکنون بشر آن را شناسایی کرده است. برای استفاده از روغن زیتون به‌عنوان کاهنده ریزش مو کافی است که دو قاشق غذاخوری آن را به موهای خود بمالید و به مدت 30 دقیقه روی سر نگه‌دارید. سپس موی خود را با یک شامپو بچه یا شامپوی مخصوص موهای معمولی بشویید.

استفاده از نمک حمام برای درمان ریزش مو

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که معمولاً توسط پزشکان پوست، مو و زیبایی نیز پیشنهاد می‌شود، بهره‌گیری از نمک اپسوم خواهد بود. بنا به وجود مقادیر سولفات منیزیم، نقص مربوط به کاهش عملکرد غده رشد تا حد زیادی کنترل شده و درصورتی‌که با ریزش بی‌رویه مو مواجه هستید، خرید نمک حمام و استفاده مکرر از آن برای مدت‌زمان یک ماه و یا حتی بیشتر، می‌تواند مشکل ریزش موی شما را حتی در سنین بالا نیز حل کند.

3 - 9 روش کم‌هزینه جلوگیری از ریزش مو

البته که تهیه نوع باکیفیت و خالص این نمک یکی از شروط کلیدی و مهمی است که باید نسبت به آن حساس باشید. طرز استفاده از نمک اپسوم هم بسیار آسان است. در هنگام دوش گرفتن مقدار مناسبی از آن را روی پوست سر خود بمالید و ماساژ دهید. شرکت شیمی کانه ایرانیان تولیدکننده برتر نمک حمام در کشور ایران است.

تقویت سطح پروتئین بدن

پروتئین یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای بدن است. فولیکول‌های مو از پروتئینی با نام کراتین بهره می‌گیرند تا مسیر خروج از غده رشد تا نمایان شدن روی سر را طی کنند. درصورتی‌که سطح این پروتئین در بدن کاهش یابد ریزش مو یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی خواهد بود که پدید می‌آید. استفاده از مواد غذایی دارای پروتئین، لبنیات، مرغ و بوقلمون این مشکل را تا حد زیادی حل می‌کند.

استفاده از رژیم مدیترانه‌ای

رژیم مدیترانه‌ای یکی از متداول‌ترین روش‌ها به جهت کنترل مشکلات مربوط به کاهش سطح موردنیاز آهن و ویتامین‌های مفید بدن خواهد بود. در این رژیم شما باید به‌صورت روزانه از انواع سبزی‌ها مانند ریحان، جعفری، پیازچه و… استفاده کنید. دقت داشته باشید که گیاهان حتماً به‌صورت خام و تازه تهیه شوند. اگر خودتان بتوانید هرکدام از این گیاهان را در باغچه کوچکی بکارید، به طبع مطمئن‌تر خواهد بود.

مصرف جینسنگ

جینسنگ یکی از خارق‌العاده‌ترین مواد معدنی است که کمبود آن در بدن می‌تواند سبب بروز اختلالات و مشکلات جدی شود. مصرف انواع مکمل‌های جینسنگ که قیمت خیلی بالایی هم ندارند یک راه‌حل کلی خواهد بود. البته در این مورد لازم است که با پزشک غدد یا داخلی مشورت کنید. تعیین میزان استفاده از آن نیز باید حتماً توسط پزشک انجام شود.

در بسیاری از موارد یکی از علل اصلی ریزش مو، کاهش سطح ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن خواهد بود.

استفاده از ماسک‌های تقویت ریشه مو

ماسک‌هایی هستند که با قیمت پایین در بازار موجود بوده و می‌توانید از آن‌ها برای کنترل ریزش مکرر مو استفاده کنید. در این ماسک‌ها چربی‌های طبعی و انواع اسیدهای چرب وجود دارد که باعث می‌شود هم بتوانید سطح چربی پوست سر را کنترل کنید و هم اگر با مشکل خشکی و مجعد بودن موها روبرو هستید، مشکل را تا حد زیادی حل کنید.

2 - 9 روش کم‌هزینه جلوگیری از ریزش مو

شاید یکی از عجیب‌ترین عناوینی که می‌توان برای درمان انواع مشکلات ریزش مو به آن اشاره کرد آب پیاز باشد. آب پیاز را به‌صورت خام در یک ظرف جمع کنید و با روش ماساژدرمانی آن را به پوست سر خود بمالید. اجازه دهید که سی دقیقه این مایع روی پوست شما بماند و سپس آن را به‌خوبی بشویید. البته دقت کنید که هیچ‌گاه برای شستشوی سر از آب داغ استفاده نکنید.

یوگا و درمان‌های مبتنی بر ورزش روح

ریشه بسیاری از مشکلات جسمی و روحی انسان، عدم دستیابی به آرامش است بر مبنای این موضوع، پیشنهاد می‌کنیم که یک ورزش آرامش‌بخش مانند یوگا را در برنامه روزانه خود جای دهید. یوگا سبب می‌شود که استرس از زندگی شما دور شده و همین‌طور حرکات مخصوصی در این ورزش وجود دارد که به‌نوعی ماساژدرمانی را نیز در برمی‌گیرد. طبق این حرکات می‌توانید میزان گردش خون در پوست سرخود را تا 50 درصد افزایش دهید.

ماساژدرمانی

برای درمان بسیاری از بیماری‌های موضعی، ماساژدرمانی یک راهکار فوق‌العاده است. البته می‌توانید این کار را با استفاده از دستگاه‌هایی که بنا به این منظور طراحی شده‌اند انجام دهید. در طول روز حداقل نیم ساعت از وقت خود را به ماساژ پوست سر اختصاص دهید. برای این کار می‌توانید از انواع روغن و… نیز استفاده کنید.

کدام روش نتیجه‌بخش است؟

در نهایت شاید بتوان گفت که استفاده از تمامی این روش‌ها می‌تواند مشکل شما را تا حد زیادی حل کند. در مورد برخی روش‌ها نظیر استفاده از مواد معدنی، ویتامین‌ها و جینسنگ نیز بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. چون اصلاً ممکن است مشکل شما ارتباطی با کمبود ویتامین نداشته باشد. اما برخی روش‌های دیگر مانند استفاده از نمک اپسوم عمومیت بیشتری دارد. حتی اگر با مشکل ریزش مو هم مواجه نیستید و یا این که عامل ریزش موی شما مشخص نیست، منعی برای استفاده از اپسوم نخواهید داشت.