اوتیسم را کنترل کنید

اوتیسم را می‌توان یک اختلال در رشد و مکانیزم طبیعی بدن دانست. معمولاً رفتارهایی است که در افراد مختلف به اشکال متفاوتی بروز پیدا می‌کند. درحالی‌که هیچ دلیل مشخصی برای این بیماری توسط جامعه علمی تشخیص داده نشده است. اما به‌هرحال روش‌های جلوگیری و کنترل از آن می‌تواند به آرامش افرادی که درگیر آن هستند کمک کند.

قضاوت‌های اشتباه در مورد بیماران اوتیسم، رفتارهای نادرست در مورد آن‌ها بسیار آزاردهنده است. کمک به این بیماران می‌تواند موجب بهبود شرایط زندگی آن‌ها و کنترل هیجاناتی شود که به‌هرحال در آن‌ها پدید می‌آید.

اوتیسم به اشکال مختلفی در افراد و در سنین متفاوت خودش را نشان می‌دهد. از مشکل در مکالمه و ایجاد ارتباط و الگوهای رفتاری  غیرعادی گرفته تا حرکات تکراری و انجام کارهایی مانند پژواک گویی، در پس ابتلا به این بیماری خواهد بود. درصورتی‌که می‌خواهید در مورد ویژگی‌های اوتیسم بیشتر بدانید، بیماری اوتیسمی در کنار خود می‌شناسید و می‌خواهید به رفع مشکل او کمک کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

چرا بیماری اوتیسم به وجود می‌آید؟

اوتیسم شاید یکی از پیچیده‌ترین و سرسخت‌ترین بیماری‌هایی باشد که بشر در طول زندگی خود روی کره زمین با آن روبرو شده است. البته که هیچ درمان قطعی برای آن یافت نشده است. اما به‌هرحال همیشه روش‌های پیشگیری و کنترل می‌توانند به نفع بیمار و اطرافیان او باشند. در نتیجه برای رفع این اختلال پیشنهاد می‌کنیم که نخست شناخت کلی نسبت به این بیماری پیدا کنید.

البته که بروز بیماری اوتیسم می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. جهش‌های ژنتیکی، سندروم شکننده در کروموزوم‌های X، سن بالای پدر و مادر حین تولد نوزاد و زمان بارداری، عدم تعادل در سیستم متابولیک، پیشینه انواع عفونت‌های ویروسی و قرارگرفتن جنین در شرایط بد و نامطلوب می‌تواند از جمله مهم‌ترین عوامل بروز این اختلال باشد. درصورتی‌که شخص مبتلا به این بیماری شود. نیاز به یک‌روند درمان کنترلی خواهد داشت. البته استفاده از لفظ درمان برای رفع این اختلال درست نیست.

در واقع اوتیسم کنترل می‌شود و نه درمان. اما به‌هرحال برخی نیز ممکن است به دنبال روشی برای تسکین و کاهش این مشکل باشند که می‌توانند از تکنیک‌های زیر استفاده کنند.

استفاده از نمک حمام برای کنترل اوتیسم!

حساسیت لمسی و تدافعی در کودکان اوتیسم امری غیرقابل‌انکار است. به جهت رفع مشکلاتی که در پس این اختلال به وجود می‌آید، استفاده از نمک اپسوم یا همان نمک حمام می‌تواند مشکل را تا 99 درصد کنترل و حل کند. ایجاد یک فضای آرامش‌بخش و دور شدن از تنش‌های غیرمعمولی که برای این افراد ایجاد می‌شود، یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی است که در این نمک وجود دارد.

خواص سولفات منیزیم در رفع خستگی‌های بدن نیز غیرقابل‌انکار است. البته پیشنهاد می‌کنیم که حتماً نوع خالص آن را تهیه کنید و در هنگام خرید نمک اپسوم دقت عمل بیشتری را به خرج دهید. در غیر این صورت نه‌تنها نتیجه‌ای نمی‌گیرید، بلکه حتی ممکن است برای سلامت بیمار اوتیسمی نیز استفاده از نمک‌های شیمایی و ناخالص مضر باشد. شرکت شیمی کانه ایرانیان درحال حاضر یکی از مجموعه های عرضه مستقیم این محصول در بازار ایران است.

2 - کنترل اوتیسم

استفاده از مواد پروبیوتیک

معمولاً لاکتوز برای کسانی که درگیر بیماری اوتیسم هستند مفید نخواهد بود. به همین علت لازم است که از مواد بدون لاکتوز و انواع ماست و شیر پروبیوتیک استفاده شود. نفوذپذیری روده در افراد مبتلا به اوتیسم دچار مشکل خواهد بود. برای این که به کنترل مشکل آن‌ها کمک کنید، لازم است که در برنامه غذایی این افراد تغییراتی ایجاد کنید. یک دستگاه گوارش سالم به‌راحتی می‌تواند مواد و املاح موجود در ماست و شیر را جذب کند. اما وقتی در مورد بیماران اوتیسم صحبت می‌کنیم، قضیه کمی متفاوت است.

جذب مواد معدنی مفید یکی از لازمه‌های اصلی برای درمان اختلالات است. درصورتی‌که این اختلال تشدید پیدا کند، احتمالاً پزشک نیز برنامه غذایی بدون لاکتوز و دارای مواد پروبیوتیک تدارک می‌بیند. هرچه حجم مواد معدنی مفید در سنین پایین بیشتر باشد از طرفی باید کنترل ویژه روی تحرک فرد مبتلا به اوتیسم انجام گردد.

روغن ماهی – معجزه‌گر

اسیدهای چرب موجود در روغن ماهی یکی از بهترین روش‌ها برای رشد و بهبود عملکرد سیستم ایمنی عمدتاً ضعیف افراد مبتلا به اوتیسم خواهد بود. مطالعات در حوزه پزشکی در مورداستفاده از روغن ماهی یا امگا سه نظر مثبت دارد. روغن ماهی یکی از مهم‌ترین، موردنیازترین و غنی‌ترین مواد معدنی است که باید در برنامه غذایی طیف این بیماران قرار بگیرد. البته مکمل‌های آن نیز در بازار و داروخانه‌ها قابل تهیه هستند. البته پیش‌ازاین که این مکمل را تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً با پزشک بیمار اوتیسم مشورت‌های لازم را داشته باشید. ضروری است که پزشک در جریان برنامه درمانی و میزان وخامت اختلال اوتیسم شخص باشد.

استفاده از موسیقی

به‌هرحال موسیقی یک معجزه‌گر ذهن است که شاید در درمان انواع بیماری‌های روحی کم‌تر به آن پرداخته شود. موسیقی می‌تواند سبب ایجاد ارتباط کلامی شخص دچار به اوتیسم شود. بخصوص افرادی که در تکلم مشکلات جدی دارند، می‌توانند به دنیای موسیقی پناه ببرند و ارتباط‌های مؤثری را با متن ترانه‌ها برقرار کنند.

پیشنهاد ما این است که موسیقی را بر اساس سن و شرایط فرد انتخاب کنید. موسیقی کودکان برای کودکان و موزیک‌های ملموس برای بزرگسالان بهترین انتخاب خواهد بود. البته برای انجام درست این رویه، می‌توانید از کتبی که در این زمینه نوشته شده‌اند و یا مقالاتی که دراین‌خصوص منتشر شده‌اند استفاده کنید. دقت داشته باشید که ضروری است تمامی این مقالات از منابع معتبر باشد و بتواند زمینه‌ساز رفع مشکل شود.

3 - کنترل اوتیسم

کمک‌گرفتن از حیوانات!

این عنوان شاید در ابتدا عجیب باشد، اما اگر بادقت انجام گردد نتیجه خواهد داشت. کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند معمولاً ارتباط با اشیا به‌جای انسان را ترجیح می‌دهند و دوست ندارند حتی والدین آن‌ها را لمس کنند. در نتیجه با کمی تغییر در سیستم عصبی، می‌توان از پتانسیلی که حیوانات دارند استفاده کرد. البته این کار باید بادقت ویژه‌ای انجام گردد. در این مورد می‌توانید از پزشک کمک بگیرید. افزایش توجه و تمرکز، بهبود وضعیت اطاعت‌پذیری و کاهش رفته‌های کلیشه‌ای و مداوم، از جمله مهم‌ترین نتیجه‌هایی است که باعث شده دانشمندان، کمک‌گرفتن از حیوانات را در دسته‌بندی کنترل اوتیسم قرار دهند.

انسان با حیوانات اطراف خود در حالت معمول، ارتباط تنگاتنگ عاطفی و روحی برقرار می‌کند و حتی به آن‌ها وابسته می‌شود. این در مورد بیماران اوتیسم نیز تا حدی درست و قابل‌لمس خواهد بود. بهبود مهارت‌های اجتماعی از جمله مهم‌ترین نتیجه‌های این روش درمانی خواهد بود.