نمک حمام

نمک حمام ماده‌ای می‌باشد که استحمام را برای فرد مصرف‌کننده دلپذیر می‌کند. همچنین به کلیه مواد معدنی جامد و مناسبی که در آب حل می‌گردند و برای استحمام استفاده گردد در اصطلاح نمک حمام می‌گویند. برای اولین‌بار در سال ۲۷۰ بعد از میلاد استفاده از نمک حمام و استخراج آن به روش‌های مختلف به‌صورت یک سابقه در چین، منتشر شد.

همچنین سقراط دانشمند بزرگ جهان استفاده از نمک دریا برای تسکین انواع درمان بیماری‌های مختلف دوستان خود را تشویق می‌کرد تا و بیماران خود را داخل آب دریا ببرند و شفا پیدا کنند.

نمک حمام باعث تمیزی بیش‌تر و همچنین به یک استحمام دلپذیر کمک می‌کند و پاک‌کننده مواد آرایشی می‌باشد و دارای فایده‌های پزشکی زیادی می‌باشد که در چشمه‌های آب گرم با خواص مواد معدنی طبیعی بالا تولید می‌شوند.

شامل مواردی از جمله کلرید سدیم (نمک طعام)، سولفات منیزیم، جوش‌شیرین (بی‌کربنات سدیم)، بوراکس و … می‌باشند. معمولاً رنگ، اسانس و روغن به نمک حمام اضافه می‌گردد که در هنگام استفاده کف می‌کند و حالت جوشان به خود می‌گیرد.

بیشتر ما از اهمیت و فواید آهن و کلسیم در بدن آگاهی داریم اما در مورد منیزیم آگاهی چندانی نداریم؟ منیزیم دومین عنصر فراوان در سلول‌های بدن است و چهارمین یون مثبت در بدن انسان می‌باشد که به تنظیم بیش از ۳۲۵ آنزیم در بدن کمک می‌کند و نقش مهمی از جمله تولید انرژی، کنترل ماهیچه و حذف تمام سموم در بدن عمل می‌کند.

جهت تهیه نمک حمام در صفحه اینستاگرام به آدرس irchemineral@ سفارش خود را به تعداد دلخواه ثبت نمایید.

اینستاگرام شیمی کانه ایرانیان

افزایش برخی از بیماری‌های قلبی، ورم و درد مفاصل، سکته، ناراحتی‌های گوارشی، پوکی‌استخوان، استرس و خستگی مزمن با کمبود بیش از حد منیزیم در بدن هر فرد منجر می‌شود که این بر اساس تحقیقات آکادمی ملی علوم آمریکا می‌باشد.

شیمی کانه ایرانیان تولید کننده نمک حمام اپسوم

نمک‌های حمام اپسوم دارای مقادیر زیادی منیزیم و سولفات می‌باشد چراکه متأسفانه اکثر ما دچار کمبود منیزیوم می‌باشیم از طریق پوست به‌راحتی می‌توانیم منیزیم لازم را با حمام نمک جذب کنیم که این راحت‌ترین راه‌های کسب این عنصر برای بدن می‌باشد.

نمک حمام اپسوم ترکیبی است که برای کاهش درد در قسمت ­های مختلف بدن مثل ماهیچه­ ها و پاها استفاده می‌شود. به نظر می­رسد مصرف این نمک منجر به تسکین درد ماهیچه­ ها شده و ورم را کاهش می­ دهد. در بیشتر موارد از نمک اپسوم به‌عنوان نمک حمام استفاده می­کنند.

نمک حمام اپسوم

با توجه به این‌که هنوز شواهد علمی و قوی در ارتباط با غیرموثر بودن نمک حمام وجود ندارد، هنوز هم بسیاری از مردم بعد از استفاده از نمک حمام احساس خوشایندی دارند.

چه مقدار از نمک را در حمام استفاده کنیم؟

توصیه شده که بزرگسالان حداکثر دو فنجان نمک اپسوم در هر گالن آب گرم را استفاده نمایند. مقادیر بیشتر از این ممکن است باعث لزج شدن آب شده و درنهایت منجر به خشک شدن پوست بدن گردد.

غلظت­ های پایین­ تر از نمک حمام را نیز می­توان با دستور کارهای زیر تهیه کرد:

 • 300 گرم (1/5 فنجان) نمک اپسوم با یک گالن آب
 • یک فنجان نمک اپسوم با یک گالن آب
 • دو فنجان نمک اپسوم را به وان حمام اضافه کنید

چطور از نمک حمام استفاده کنیم؟

نمک­ ها اغلب در آب حل می­ شوند؛ بنابراین با حل شدن نمک اپسوم در آب، منیزیم و سولفات در آب حل شده و به‌راحتی جذب پوست خواهند شد. نمک­ های حمام غیرسمی، قابل‌دسترس، ارزان و روش استفاده ساده ­ای دارند.

از لحاظ پزشکی هیچ محدودیتی در استفاده از نمک­ ها در حمام­ های آب گرم وجود ندارد. گرچه افرادی که فشارخون پایین دارند بهتر است با پزشک خود در این باره مشورت کنند. زیرا آب گرم ممکن است به طور آنی باعث کاهش فشارخون در حمام شود.

طرز استفاده نمک حمام

بعد از تهیه غلظت موردنیاز از نمک حمام، به مدت 15 دقیقه در وان حمام فرو روید. اگر برای کاهش و تسکین درد از نمک حمام استفاده می­کنید؛ نیازی به داغ بودن بیش از حد آب حمام نیست، زیرا ممکن است باعث بدتر شدن شرایط شود.

بسیاری از مردم از نمک­ ها حمام  جهت افزایش آرامش و تسکین درد در وان­ ها حمام استفاده می­کنند، اما معتقدیم که نمک­ های حمام مزایای بیشتری نیز دارند:

کاهش درد ماهیچه ­با نمک حمام

 • کاهش درد و گرفتگی ماهیچه ­ها
 • کاهش درد و گرفتگی مفاصل
 • کاهش ورم مفاصل (آرتروز)
 • کاهش مشکلات گردش خون
 • کاهش سردرد
 • کاهش استرس و اضطراب
 • کاهش التهاب پوست (اگزما)
 • کاهش خارش و خشکی پوست

خواص استفاده از نمک حمام اپسوم:

– تسکین‌دهنده ی درد عضلات و مفاصل بدن

– به عنوان یک لایه‌بردار قوی عمل می‌کند که سلول‌های مرده را از بین می‌برد و باعث بازسازی سلول‌های جدید می‌شود.

– باعث جوان‌سازی، روشن‌کننده، حس شادابی و رطوبت و نرمی و لطافت را به بدن می‌بخشد.

– ازبین‌برنده ی تیرگی و کبودی‌های پوست بدن می‌شود.

– باعث ایجاد آرامش بدن می‌شود.

– تسکین‌دهنده ی تمام دردهای بدن.

– با رایحه‌های خوشایند و ملایمی که دارد باعث ازبین‌بردن بوهای بد بدن می‌شود.

برای دیدن عکس ها و تنوع بیشتر نمک حمام به صفحه اینستاگرام شیمی کانه ایرانیان مراجعه نمایید.

اینستاگرام شیمی کانه ایرانیان

طرز استفاده از نمک حمام اپسوم

– دمای آب وان را طوری گرم کنید که زیاد داغ نباشد که باعث گردد پوست بدن قرمز شود.

– داخل آب وان به مقدار دو پیمانه نمک حمام را حل نمایید و تا شل شدن عضلات و مفاصل بدن به مدت 12 دقیقه درون آن با آرامش قرار بگیرید.

– می‌توانید این روش را در طول هفته سه بار انجام دهید.

– بهتر است قبل از استفاده از نمک حمام افراد باردار با پزشک خود مشورت داشته باشند. افراد باردار بهتر است.

اثرات نمک حمام اپسوم بر جسم و روح

اثرات نمک حمام اپسوم بر جسم و روح

نمک حمام باعث هیجان و تغییرات خوشایندی در جسم و روح فرد می‌گردد.

در مغز افراد، مفدرون و متیلون(MDPV) باعث انتقال‌دهنده عصبی تعداد زیاد (دوپامین) شود که احساس خوشی به دنبال دارد.

وارد شدن مقدار زیادی از دوپامین به بدن باعث می‌شود مغز مقدار کمی دوپامین بسازد و بااین‌وجود نمک حمام در مقدار بالایی استفاده می‌گردد تا این حس خوش از بین نرود.

سیستم اعصاب مرکزی با استفاده از نمک حمام تحریک می‌گردد و باعث افزایش ضربان قلب و فشارخون می‌شود، و باعث می‌شود که دمای بدن نیز بسیار بالا رود تا جایی که خطرساز شود و در بعضی اوقات، باعث حالات روان‌پریشی فرد می‌گردد.

افراد مصرف‌کننده هنگامی‌که بیش از حد از نمک حمام استفاده می‌کنند باعث می‌شود که دچار توهم شوند و چیزهایی را ببینند که وجود خارجی ندارند (مانند قرص‌های روان‌گردان) و نسبت به افراد و بستگان خود بدگمان می‌شوند، می‌ترسند و بعضی اوقات را از خود رفتار خشونت‌آمیزی نشان می‌دهند.

استفاده بیش از حد نمک حمام در افراد باعث اضطراب و پریشانی، گویش نامناسب و هذیان‌گویی، احساس درد قفسه در سینه و رفتارهای نامناسب و افکار مربوط به خودکشی می‌گردد.