شرکت‌های صنایع و تولیدی و انواع لابراتوارهای پزشکی و آزمایشگاهی به مواد شیمیایی اولیه لوازم آرایشی نیاز مبرم دارند؛ فراوری‌های شیمیایی زیادی هستند که در حوزه‌های مختلف صنایع و مواد آرایشی و بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرند، یکی از محبوب‌ترین آن‌ها پربورات سدیم و دیگری شامل انواع رنگ‌دانه‌ها و اسیدها خواهد بود، در ادامه قصد داریم کلیدی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها را مرور کنیم.

پربورات سدیم در محصولات آرایشی و بهداشتی

پربورات سدیم یک ترکیب شیمیایی است که در برخی محصولات آرایشی و بهداشتی به‌عنوان یک عامل حفظ وضعیت محصول و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود؛ این ترکیب به‌عنوان یک ماده نگه‌دارنده در محصولات مختلف ازجمله لوسیون‌ها، کرم‌ها، شامپوها، ضد عفونی‌کننده‌ها و محصولات بهداشتی مانند محصولات اصلاح برقی و دست‌شویی به کار می‌رود.

استفاده از پربورات سدیم در محصولات آرایشی و بهداشتی به دلایل متعددی انجام می‌شود؛ اولاً، این ترکیب به‌عنوان یک ماده ضدمیکروبی و ضدقارچ عمل می‌کند که باعث افزایش عمر مفید محصول و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها در محصول می‌شود. دوم این‌که پربورات سدیم به‌عنوان یک ماده افزایش‌دهنده ماندگاری عطر و رنگ در محصولات آرایشی به کار می‌رود که این ویژگی به تجربه کاربری مثبتی اضافه می‌کند. همچنین، خواص ضد‌عفونی‌کننده این ترکیب باعث شده تا در محصولات بهداشتی نیز به‌طورمعمول استفاده شود. شیمی کانه ایرانیان تولید کننده مستقیم پربورات سدیم در ایران می‌باشد. جهت اطلاع از قیمت فروش عمده با شماره تماس 22861688 تماس حاصل نمایید.

امولسیفایر

در ادامه معرفی مواد شیمایی اولیه لوازم آرایشی، در مورد امولسیفایر صحبت می‌کنیم. امولسیفایر‌ها به‌عنوان ترکیبات مهمی در محصولات آرایشی و بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این ترکیبات کلیدی برای ترکیب دوفاز آبی و چربی در محصولات مختلف مانند کرم‌ها، لوسیون‌ها، کرم‌های ضدآفتاب، شامپوها و غیره استفاده می‌شوند. وظیفه اصلی امولسیفایرها، تثبیت و ایجاد استحکام در این مخلوط‌های دوفاز است تا محصول از دست ریزشدن و تجزیه‌شدن در طول زمان جلوگیری کند.

از دیگر وظایف امولسیفایرها، بهبود قابلیت انتشار و جذب محصول بر روی پوست، بهبود حالت و قوام محصول، کاهش احتمال جدایش فازهای مختلف در محصول و افزایش استحکام امولسیون‌ها در شرایط مختلف محیطی است. این ترکیبات به کمک تعادل سطح آب و روغن در محصولات مانند کرم‌ها و لوسیون‌ها، بهبود قوام و پایداری محصول، تراوایی مطلوب و ایجاد تجربه کاربری مطلوب برای مصرف‌کنندگان کمک می‌کنند.

4444 - آشنایی با مواد شیمیایی اولیه لوازم‌آرایشی

از مهم‌ترین امولسیفایرهای استفاده شده در محصولات آرایشی و بهداشتی می‌توان به امولسیفایرهای کاتیونی، آنیونی و نانو امولسیفایرها اشاره کرد. این ترکیبات با توجه‌ به نوع محصول و نیازهای آن، انتخاب می‌شوند تا خواص و عملکرد مطلوب در محصولات حاصل شود. با توجه‌ به اهمیت امولسیفایرها در ترکیب و پایداری محصولات آرایشی و بهداشتی، انتخاب و استفاده مناسب از این ترکیبات به‌منظور ایجاد محصولات باکیفیت و عملکرد بهتر حائز اهمیت است.

ایزوتیازولین

ایزوتیازولین یک ترکیب شیمیایی است که در محصولات آرایشی و بهداشتی به‌عنوان یک ماده نگه‌دارنده و ضدمیکروبی استفاده می‌شود. این ترکیب از دسته ایزوتیازولینون‌ها به‌حساب می‌آید که وظیفه مهمی در جلوگیری از رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌های دیگر در محصولات بهداشتی و آرایشی دارد.

ایزوتیازولین به‌عنوان یک ماده نگه‌دارنده به تأخیر افتادن فرایند تخریب و خرابی محصولات کمک می‌کند و باعث افزایش عمر مفید آن‌ها می‌شود. همچنین، به دلیل خاصیت ضدمیکروبی و ضدقارچ این ترکیب، در محصولاتی که باپوست و مو در تماس می‌آیند؛ مانند شامپوها، کرم‌ها، لوسیون‌ها و ضد آفتاب‌ها به کار می‌رود.

بهره‌گیری از ایزوتیازولین برای نگهداری و افزایش عمر مفید محصولات متناسب با دستورالعمل‌های بهداشتی و استانداردهای ایمنی صورت می‌گیرد. اهمیت استفاده مناسب از این ترکیب در محصولات آرایشی و بهداشتی ازلحاظ حفظ کیفیت و ایمنی محصولات بسیار مهم است. همچنین، تمام محصولات حاوی ایزوتیازولین باید دارای برچسب و اطلاعات لازم باشند تا مصرف‌کنندگان بتوانند به‌درستی از آن‌ها استفاده کنند و از هرگونه عوارض جانبی جلوگیری شود.

333 1 - آشنایی با مواد شیمیایی اولیه لوازم‌آرایشی

 

ازجمله ترکیبات و مواد شیمیایی اولیه لوازم آرایشی می‌توان به استئاریک اسید اشاره کرد؛ استئاریک اسید یک اسید چرب اشباع‌شده با زنجیره کربنی 18 اتم کربنی است که در محصولات آرایشی و بهداشتی به‌عنوان یک ماده افزودنی و نگه‌دارنده کاربرد دارد. این ترکیب از دسته اسیدهای چرب است که خصوصیات منحصربه‌فردی در ایجاد استحکام، پایداری و قوام در محصولات بهداشتی و آرایشی دارد. استفاده از استئاریک اسید در این محصولات به‌عنوان امولسیفایر، روان‌کننده، رطوبت رسان، و نگه‌دارنده شکل و استحکام محصول انجام می‌شود.

 

از سوی دیگر در لوازم آرایشی، استئاریک اسید می‌تواند به‌عنوان امولسیفایر در کرم‌ها و لوسیون‌ها به کار رود تا اجزای آبی و چربی در محصول باهم ترکیب شوند و بهبود قوام و پایداری محصول ایجاد شود. همچنین، این ترکیب در محصولات مراقبت از پوست، بهبود تراوایی محصول و ایجاد تجربه کاربری مطلوب برای مصرف‌کنندگان نقش دارد. در محصولات بهداشتی مانند شامپوها و محصولات شستشوی بدن، استئاریک اسید به‌عنوان یک ماده نگه‌دارنده شکل و استحکام محصول عمل می‌کند و موجب می‌شود که محصول در طول زمان جدا نشود یا تغییر شکل ندهد.

استفاده از استئاریک اسید باید مطابق با دستورالعمل‌ها و استانداردهای بهداشتی انجام شود تا محصولات ایمن برای مصرف‌کنندگان تولید شود. همچنین، تمام محصولات حاوی استئاریک اسید باید دارای برچسب و اطلاعات کامل باشند تا مصرف‌کنندگان از ترکیبات محصول آگاه شوند و هرگونه حساسیت‌های پوستی را در نظر بگیرند.

کربنات سدیم

کربنات سدیم یک ترکیب شیمیایی است که به‌عنوان یک ماده آلکالی در محصولات آرایشی و بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرد و این ترکیب درواقع نماینده‌ای از خانواده مواد شیمیایی با خصوصیت آلکالی است و به دلیل ویژگی‌های قابل‌استفاده‌ای که دارد، در محصولات مختلف به کار می‌رود.

در محصولات آرایشی، کربنات سدیم به‌عنوان یک ماده بافر استفاده می‌شود تا پایداری pH محصول را تنظیم کند. این ویژگی به تنظیم و حفظ خواص محصولات آرایشی کمک می‌کند و از تغییرات ناخواسته در خصوصیات محصولات جلوگیری می‌کند.

فراتر از آن، کربنات سدیم در محصولات بهداشتی مانند محصولات شستشوی بدن و شامپوها به‌عنوان یک ماده جذب‌کننده و پاک‌کننده از پوست و موها به کار می‌رود. ازآنجاکه این ترکیب خصوصیتی بافر دارد، در تعادل pH پوست و مو کمک می‌کند و به تنظیم میزان اسیدیته و قوام محصولات کمک می‌کند.

سخن پایانی

مواد شیمیایی در لوازم آرایشی نقش مهمی در ترکیب، عملکرد و ایجاد خواص مختلف این محصولات دارند. این مواد به‌عنوان اجزای اصلی یا افزودنی‌ها در ترکیبات مختلف مانند رنگ‌دهی، نگهداری، ضدعفونی، رطوبت‌رسانی، افزایش پایداری، و بهبود کارایی محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شوند. ازجمله مواد شیمیایی رایج در این محصولات می‌توان به امولسیفایرها، پیگمنت‌ها، کربوکسی‌متیل سلولز، عطرها، مواد حفظ شکل، مواد ضدآفتاب، و مواد نرم‌کننده اشاره کرد. با استفاده از این مواد شیمیایی، تولیدکنندگان توانسته‌اند محصولاتی با خصوصیات منحصربه‌فرد، کارایی بالا و کیفیت مناسب برای مصرف‌کنندگان ایجاد کنند.