روش‌های مختلف شیمی برای تولید مواد شوینده با کیفیت بالا وجود دارد، مثلاً می‌توان از پربورات سدیم استفاده کرد؛ موضوع تولید و فراوری مواد شوینده صنعتی همیشه رقابت بر سر اثر پاک‌کنندگی خواهد بود. چیزی که در لابراتوارها موردبررسی قرار می‌گیرد و هرچه یک ماده اثرگذاری بهتری داشته باشد، درنهایت فروش بیشتری را نیز کسب می‌کند.

درواقع این ترکیبات سبب می‌شوند که توان شستشو و مبارزه با آلودگی‌های مختلف روی سطوح، مواد مختلف و هر چیزی که فکرش را می‌کنید چند برابر بهتر شود. در ادامه بیشتر با هرکدام از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

بهترین مواد افزودنی برای ساخت شوینده با کیفیت بالا

در این راهنما، در مورد موادی صحبت می‌کنیم که در شوینده‌هایی باکیفیت و سطح بالا استفاده خواهند شد و بازار جهانی را نیز درگیر خود کرده‌اند. اگر به‌عنوان یک برند تولیدکننده قصد تقویت خط تولید مواد شوینده و اثرگذاری آن‌ها را دارید، می‌توانید روی گزینه‌های مذکور حساب کنید.

22 - چگونه مواد شوینده با کیفیت بالا تهیه کنیم؟

پربورات سدیم

پربورات سدیم یک ترکیب شیمیایی است که به‌عنوان یک افزودنی در بسیاری از مواد شوینده مانند پودرهای شوینده، مایعات ظرف‌شویی و تمیزکننده‌های قلیایی استفاده می‌شود. این ترکیب برای افزایش عملکرد مواد شوینده و کاهش هزینه تولید استفاده می‌شود.

عمده کاربردهای پربورات سدیم در مواد شوینده شامل موارد زیر می‌شود:

  • افزایش عملکرد شوینده: پربورات سدیم به‌عنوان یک ماده اکسیژنه در مواد شوینده مورداستفاده قرار می‌گیرد که با اکسیدکردن آلاینده‌های روی سطح و داخل بافت مواد، بهبود عملکرد شوینده را افزایش می‌دهد.
  • رفع لکه‌های سفیدروی لباس‌ها: پربورات سدیم در بسیاری از پودرهای شوینده به‌عنوان یک ماده شیمیایی برای رفع لکه‌های سفیدروی لباس‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • ضدباکتری و ضدقارچ: پربورات سدیم همچنین در بسیاری از تمیزکننده‌های قلیایی به‌عنوان یک ماده ضدباکتری و ضدقارچ مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شیمی کانه ایرانیان در حال حاضر تنها تولیدکننده پربورات سدیم و اسید بوریک در ایران است.

استفاده از سورفاکتانت

سورفاکتانت یک گروه از ترکیبات شیمیایی است که به‌عنوان مواد افزودنی در بسیاری از مواد شوینده، شامل پودرهای شوینده، مایعات ظرف‌شویی، شامپو و تمیزکننده‌های صنعتی و خانگی به کار می‌روند. این مواد به‌عنوان عامل فعال در مواد شوینده، وظیفه افزایش توانایی شویندگی و تخلیه آلاینده‌ها از سطح مورداستفاده خود را بر عهده دارند.

استفاده از آلکیل بنزن در مواد شوینده

آلکیل بنزن‌ها مجموعه‌ای از ترکیبات شیمیایی هستند که برای تولید برخی از مواد شوینده، مانند شوینده‌های لباس، پاک‌کننده‌های آشپزخانه، شامپو و انواع مواد شستشوی صنعتی و خانگی استفاده می‌شوند. آلکیل بنزن‌ها، به‌عنوان عامل فعال در مواد شوینده، وظیفه پاک‌کرده و ازبین‌بردن آلاینده‌ها را بر عهده دارند.

بااین‌حال، برخی از آلکیل بنزن‌ها می‌توانند به‌عنوان مواد مضر و سمی شناخته شوند. به‌عنوان‌مثال، بنزن که به طور گسترده در برخی از مواد شوینده استفاده می‌شود، ممکن است به‌عنوان عامل سرطان‌زا در نظر گرفته شود.

جمع‌بندی

البته که انتخاب مواد شوینده با کیفیت بالا، نیاز به تحقیق و دریافت اطلاعات تکمیلی از شرکت‌هایی دارد که در این زمینه فعالیت می‌کنند یا حداقل سابقه عرضه مواد شیمایی و… را به کارخانه‌ها دارند. هرکدام از ترکیبات مذکور در حال حاضر ازجمله مهم‌ترین و بهترین انتخاب‌هایی هستند که عموماً در بازار جهانی یافت می‌شوند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.