دلایل بی‌خوابی و خداحافظی همیشگی با آن

بی‌خوابی یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که بشر در سبک زندگی نوین و شهرنشینی با آن مواجه است. عدم آرامش فکری، دغدغه‌های ذهنی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مشکلات روحی و جسمی، از متداول ترن عللی است که سبب بروز این اختلال و مشکل می‌شود. درصورتی‌که شما یا اطرافیانتان نیز با این پدیده روبرو هستید، در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

البته گاهی نیز ممکن است که شما به دلیل نداشتن خواب مفید، حتی پس از 7 ساعت نیز احساس خستگی کنید. در این شرایط نیز از تکنیک‌هایی که در ادامه به شما توضیح دهیم می‌توانید استفاده کنید. دقت داشته باشید که انجام دقیق هرکدام از موارد به شما کمک شایانی در رفع این موضوع می‌کند. بی‌خوابی یا خواب با مشکل و اختلال، در نهایت باعث می‌شود که تمامی بخش‌های بدن شما تحت‌تأثیر قرار بگیرند. مشکلات کلیوی، معده، روده، نقص در عملکرد سیستم ایمنی بدن، از جمله مهم‌ترین مشکلات و مواردی است که بعد از بی‌خوابی‌های مکرر باید منتظر آن باشید.

مهم‌ترین عوامل بی‌خوابی

البته بی‌خوابی عوامل زیادی دارد. معمولاً وسواس، اضطراب، اختلالات جسمی و روحی، عدم کنترل هیجانات، عادت نادرست خواب، استفاده مداوم از دیوایس‌های هوشمند و کامپیوتر، نور خورشید، عصبانیت سبب بروز این مشکل می‌شود. گاهی نیز عامل فراتر از این موارد است و کل روح و جسم را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

بی خوبی سبب خستگی، سردرد، عصبانیت، مشکلات معده، جذب، افسردگی و اختلال در عملکرد روزمره می‌شود. در ادامه ضمن توضیح بیشتر در این باره با بهترین روش‌های درمان آن نیز با شما همراه خواهیم بود. مبتنی بر این تکنیک‌ها می‌توانید نقص در عملکرد سیستم بدن در هنگام خواب و یا پیش از به خواب رفتن را رفع و حل کنید.

از حمام نمک استفاده کنید

نمک اپسوم به دلیل وجود سولفات منیزیم و تولید هورمون ملاتونین در سطوح بالاتر، یکی از بهترین و کلیدی‌ترین راهکارها برای ازبین‌بردن تنش‌هایی است که در طول روز با آن درگیر بودید. علاوه بر رفع استرس، فشارهای روحی و مشکلات اعصاب، نمک حمام سبب می‌شود که ماهیچه‌های بدن شما نرم و منعطف شود.

اگر در اثر عصبانیت دچار دردهای مزمن و عصبی می‌شوید. گرفتگی رگ مدام شما را آزار می‌دهد. نشستن در تشت آب و نمک و همین‌طور استفاده از روش‌های ماساژدرمانی به کمک مقداری محلول اپسوم (ترکیب نمک با آب) می‌تواند مشکل شما را تا 99 درصد زودتر حل کند. جهت تهیه این نمک می‌توانید از خدمات ویژه شرکت شیمی کانه ایرانیان استفاده کنید.

3 1 - درمان بی‌خوابی

استفاده از دم‌نوش‌های گیاهی

دم‌نوش‌های گیاهی مانند رازیانه، گل‌گاوزبان و… از جمله مهم‌ترین روش‌ها برای درمان اختلال در خواب هستند. البته این کار را یک ساعت پیش از خواب انجام دهید. دقت داشته باشید که مصرف مداوم قهوه، نوشیدنی‌های تلخ و کافئین‌دار در این شرایط یک اپیدمی جدی خواهد بود که بسیاری نسبت به آن بی‌توجه هستند. حتی بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده، قهوه‌های بدون کافئین نیز جلوی خواب شما را تا حدی می‌گیرند. درصورتی‌که علاقه به استفاده از دم‌نوش‌های طبیعی ندارید. پیشنهاد می‌کنیم کمی نبات یا طعم‌دهنده به آن اضافه کنید. اگر این طعم‌دهنده‌ها طبیعی باشند بهتر است.

دقت داشته باشید که هر چه دم‌نوش شما ارگانیک تر باشد، نتیجه نهایی آن برای دستیابی به آرامش پیش از خواب نیز بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

شام سبک میل کنید

شام سنگین یکی از مهم‌ترین عوامل بروز بی‌خوابی است. پیشنهاد می‌کنیم که اگر مشکل کمبود وزن جدی ندارید، به سراغ سبزی‌ها و انواع سالادها با سس‌های سبک و کم‌چرب بروید. معمولاً پیشنهاد می‌شود که پس از ساعت 11 هیچ غذای سنگینی را مصرف نکنید. در نتیجه بهتر است که به سوخت‌وساز بدن خود توجه کنید و اگر اهل شام‌های سنگین هستید، زودتر آن را میل کنید. به‌هرحال شام سنگین در بهترین حالت، موجب دیدن کابوس و مشکلات بیشتر در هنگام خواب می‌شود.

اگر بی‌خوابی مزمن دارید، بدون این که چربی‌ها و اسیدهای مضر مصرف کنید به سراغ گیاهان، میوه‌ها، غذاهای فیبردار و انواع لبنیات ارگانیک، بدون لاکتوز و… بروید. دقت کنید که ممکن است مشکل عدم تحمل لاکتوز نیز سبب بروز این اختلال در بدن شما شود. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که دراین‌خصوص با پزشک خود مشورت کنید. بروز مشکلات جسمی و روحی سبب ایجاد نقص در عملکرد بدن برای ارسال دستور به ذهن می‌شود. در نتیجه مغز شما متوجه خستگی بیش از حد نیز نخواهد شد.

استرس را حذف کنید

هر عاملی که سبب ایجاد استرس در ذهن و وجود شما می‌شود را کامل حذف کنید. اگر فکر می‌کنید تلفن همراه شما یک عامل مهم برای بروز اضطراب است، خیلی راحت آن را روی حالت هواپیما قرار داده و خاموش کنید. استرس می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات ذهنی و فکری شما باشد. صحبت با یک مشاور و روان‌شناس، حتی به‌صورت غیرحضوری نیز می‌تواند این نقص را در افراد کنترل کند. درست مانند بیماری‌های جسمانی، مشکلات روحی نیز باید جدی گرفته شود.

حتی استرس در آینده نه‌چندان دور سبب ایجاد مشکلات بزرگ‌تر و نقص در عملکرد ایمنی بدن می‌شود. اگر مدام سردرد می‌گیرید. خیلی زود عصبانی می‌شوید، پس خیلی زود باید به فکر راه چاره باشید. حتی برنامه غذایی شما نیز می‌تواند روی سطح استرس شما تأثیر بگذارد. فراموش نکنید که همیشه آرامش مهم‌ترین اتفاقی است که باید آن را در زندگی خود برقرار کنید.

استرس - درمان بی‌خوابی

پیش از خواب به یوگا پناه ببرید

یکی از اولین قدم‌ها برای درمان بی‌خوابی تشخیص علل آن است. در این مورد البته پیش از هر کاری، پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر در وضعت مطلوب روحی و جسمی قرار دارید، حتماً یوگا را در برنامه روزانه خود جای دهید. انجام ورزش یوگا علاوه بر سلامت جسم، سبب بهبود وضعیت روحی شما می‌شود. حتماً حرکات آن را بادقت انجام دهید. معمولاً بعد از یک حمام داغ، انجام ورزش یوگا حتی برای مدت 15 دقیقه می‌تواند نتیجه معجزه‌آسا داشته باشد. احساس خستگی و آرامش ذهنی در پس آن، در نهایت باعث می‌شود که در مدت‌زمان کوتاهی به خواب بروید. می‌توانید برای درمان بیشتر از یک لیوان شیر داغ، بعد از حمام، یوگا و در نهایت پیش از به رختخواب رفتن کمک بگیرید.

سبک زندگی سالم یکی از مهم‌ترین پیشنهادهای ما برای بهبود وضعیت کلی جسمی و روحی و همین‌طور فضاسازی برای خوابی آرام می‌باشد. دقت کنید که زندگی پر از تلاطم در نهایت باعث می‌شود که از رویه عادی زندگی خارج شوید و اثر این مشکلات به‌مرور روی ذهن و روح شما مشاهده می‌شود و حتی به جسمتان نیز آسیب می‌زند.