شرکت شیمی کانه را بیشتر بشناسیم!

شرکت شیمی کانه ایرانیان در سال 1396 به صورت سهامی خاص تاسیس و در حال حاضر آزمایشگاه مرکزی شرکت در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان و کارخانه تولید در شهرک صنعتی شماره 1 بستان­آباد واقع در 45 کیلومتری آزاد راه تبریز-زنجان مستقر است. این شرکت در زمینه تولید محصولات شیمیایی اسیدبوریک و مشتقات آن با بالاترین کیفیت فعال است و تحت مدیرعاملی آقای مهندس امین اکرمی به فعالیت خود ادامه می­دهد.

توليدكننده مواد شيميايي دانش بنيان

محصولات تولیدی این شرکت شامل اسیدبوریک، پربورات سدیم چهارآبه و تک آبه، منیزیم سولفات هفت آبه است که توان دانش بنیان شدن را به دلیل پیچیدگی خاص در روش فرآوری از خاکه معادن فعال سطح کشور جهت تولید محصولات با خلوص و کیفیت بالا دارا است. از این رو مدارک لازم جهت داوری محصولات به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال گردیده است. همچنین در سال 1399 هر سه محصول تولیدی این شرکت در سامانه ارزیابی فناوری ایران (سافا) حائز سطح آمادگی فناوری (TRL) 9 گردیده­اند.

اسید بوریک (H3BO3) یک محصول کریستالی بی رنگ یا پودر سفیدرنگ و محلول در آب است. این ماده معدنی غیرفرار است که بیشتر از کانی­ها و معادن حاوی بور بدست می­آید. اسیدبوریک یک اسید ملایم با درجه سمیت کم است که به عنوان پیش ماده برای تولید مواد دیگر استفاده می­شود. شرکت شیمی کانه ایرانیان محصول اسیدبوریک را در دو گرید صنعتی و آنالیتکال با درصد خلوص­های مختلف جهت کاربردهای گوناگون تولید و عرضه کرده است. کاربردهای اسیدبوریک به شرح زیر است:

 • در انرژی اتمی به عنوان کاهنده­ی شعله، جذب کننده­ی نوترون های آزاد در راکتورهای هسته­ای و به عنوان ماده­ی اولیه جهت تولید سایر مواد شیمیایی شامل عنصر بور مورد استفاده قرار می­گیرد.
 • در پزشکی برای تولید محلول­های ضد عفونی کننده و استریل چشمی و همچنین به عنوان داروی گندزدا و ضدعفونی کننده برای سوختگی یا برش­های سطحی نیز استفاده می­شود.
 • در صنایع شیشه­سازی، در تولید شیشه­های ضد آتش کاربرد دارد.
 • به عنوان روان کننده­ی سطوح
 • در صنعت آبکاری براي ثابت نگه داشتنpH از اسيد بوريك استفاده مي­شود.
 • در صنعت کشاورزی در ترکیب کودهای شیمیایی
 • در تولید حشره کش­ها
 • در صنعت جواهرسازی
 • در تولید کاشی و سرامیک و لعاب سازی
شیمی کانه

پربورات سدیم یک پودر سفید، بی‌بو و محلول در آب است و یک ترکیب بوری است که به هیدروژن پراکسید و بور هیدرولیز می‌شود. یک ترکیب کریستالی هیدراته مقرون به صرفه و در دسترس، با فرمول کلی (NaBO3.n H2O (n:1-4 است. اشکال مونو و تتراهیدرات بیشترین کاربرد تجاری را دارند.

سدیم پربورات به صورت یک فرم فعال اکسیژن است که برای سفید کردن، روشن شدن، تمیز کردن و بوزدایی مورد استفاده قرار می­گیرد. این ماده در تعداد زیادی از محصولات تمیز کننده از جمله مواد شوینده لباس­شویی و ظرف­شویی، پودرهای سفید کننده، نرم کننده­­های لباس، مواد شوینده دست­شویی، تمیز کننده­ های چندمنظوره، خوش­بو کننده ­های هوا و لکه ­برها استفاده می­شود. آمریکا و ترکیه بزرگترین تولیدکنندگان بوراکس به عنوان ماده اولیه جهت تولید پربورات سدیم هستند. در این بین کشور چین نیز در سال­های اخیر با توجه به داشتن تجهیزات فرآوری در زمینه تولید پربورات سدیم جزو کشورهای تولید کننده و صادر کننده بوده است. در ایران نیز ذخایر بور در معدن فعال بور ایران جهت تولید مشتقات بور نظیر پربورات سدیم وجود دارد.  با توجه به وارداتی بودن این محصول، با تولید این محصول از خاکه کم عیار معادن موجود در داخل کشور از خروج ارز جلوگیری و موجب اشتغال­زایی و فعال شدن معادن حاوی بور نیز خواهد گردید.

سولفات منیزیم یا همان نمک اپسوم دارای مزایای بسیاری برای سلامتی و زیبایی است. این نمک در مبارزه با مشکلات سلامتی و زیبایی کاربرد فراوان دارد. نمک اپسوم ترکیبی از دو ماده معدنی است: منیزیم و سولفات. این نمک از ۱۵۰۰ سال قبل برای حل مشکلات سلامتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. نمک اپسوم تولید شده در شرکت شیمی کانه ایرانیان با بلورهای بسیار خالص و زیبا در بسته بندی های متنوع همراه با روغن های گیاهی و اسانس میوه های مختلف به مصرف کنندگان عرضه می­شود.

کاربردها:

 • در صنعت کشاورزی به عنوان کود
 • در صنعت دارویی (کاهش استرس، مفید برای دیابتی‌ها، کاهش درد و التهاب، تسکین یبوست، سلامت استخوان‌، بهبود عملکرد اعصاب و ماهیچه­ها)
 • کاربرد نمک اپسوم در صنایع آرایشی و بهداشتی